Bezová sezóna je v plném proudu, poradíme vám co vše se z bezu dá připravit…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Víte co všechno se dá připravit z bezu? Začala sezóna bílých květů bezu černého, který obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a zároveň skvěle chutná. Naši předkové dokonce věřili, že je bez ochrání před čarodějnicemi a blesky.

Med či sirup

Bezový sirup nebo med k létu neodmyslitelně patří. Připravte si zhruba 40 květů bezu černého, 1,5 l vody, třtinový cukr a 3 citrony. Omyté květy svařte vodou a nechte přes noc louhovat, ráno je potom sceďte a přidejte cukr a citronovou šťávu. Nakonec vše vařte dokud tekutina nezhoustne. Přidáte-li více cukru získáte med. Hotovou tekutinu skladujte v uzavřených lahvích v chladu.

Bezový ocet

Nejčastěji se používá k obkladům a masírování namožených svalů. Připravte si minimálně dva větší bezové květy a naložte je do litru octa a nechte stát 14 dní na slunci. Nakonec tekutinu přeceďte a nalijte do lahví.

Bezinkový likér

Tento likér je skvělý pokud se potřebujete zahřát, zbavit bolesti zad, revmatismu, nespavosti, zánětů, pohmožděnin a nachlazení. Na výrobu si připravte 4 kg bezinek a zalijte ho vodou, přidejte kolečka z citronu, 5 hřebíčků a vše povařte 5 minut. Vše pořádně přeceďte přes plátýnko a přidejte 2 kg cukru a šálek kávy. Povařte dalších 15 minut za občasného míchání a nechejte vychladnout. Jakmile je tekutina chladná přidejte litr rumu nebo vodky, slijte do sklenic a skladujte ve tmě a chladu. Užívejte po dobu dvou měsíců před spaním dvě deci.


Bezinková tinktura

Je skvělá pokud trpíte rýmou, horečkami, záněty, zahleněním, bronchitidou, astmatem a revmatismem. Pro její výrobu můžete použít čerstvé, sušené i mražené plody bez bezu bez stopek. Pokud na výrobu používáte sušené plody, je dobré je minimálně na den namočit. Bezové plody se rozmačkají či rozmixují a dají do uzavíratelných sklenic, potom se zalijí alkoholem (vodka) a nechají se odpočívat na stinném místě zhruba 6 týdnů. Po uplynutí této doby se scedí přes plátýnko. Na uvedené potíže se je dobré tinkturu užívat po dobu 2 měsíců 3 krát denně půl kávové lžičky.

Listy bezu černého

Ze sušených bezových listů se dá připravit léčivý výluh, který má močopudný účinek, podporuje čištění krve, odvodňují organismus, pomáhají při detoxikaci a léčí záněty močového ústrojí. Čerstvé bezové listy slouží jako obklady ulevující od bolesti kloubů, pohmožděnin a otoků. Listy naklepejte tak aby pustily šťávu a přikládejte na postižené místo, zabandážujte a nechte působit zhruba hodinu.

Bezový sirup

Bezový sirup


Osvěžující bezový sirup je symbolem léta.


Bezinkový likér

Bezinkový likér


Tento likér je skvělý pokud se potřebujete zahřát, zbavit bolesti zad, revmatismu, nespavosti, zánětů, pohmožděnin a nachlazení.


Bezinkový kompot

Bezinkový kompot


Netradiční kompot, který se skvěle hodí například k masu.


Bylinkový ocet

Bylinkový ocet


Skvělý ocet, který se hodí do letních salátů.


Sýrové krůtí řízky

Sýrové krůtí řízky


Krůtí řízky se nádherně vyjímají na nedělní tabuli.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Bezová sezóna je v plném proudu, poradíme vám co vše se z bezu dá připravit…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace



×