Jablka – skladování, tepelná úprava a jejich druhy

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Jablka jsou od pradávna vnímána jako mytické ovoce. Už od chvíle, kdy Adam okusil jablko ze zahrady poznání, se stala jablka zdrojem fantastických příběhů a legend. Symbol plodnosti představovala pro staré Řeky a Římany. Keltové zase věřili, že planá jablka jsou symbolem plodnosti.
Na světě pravděpodobně existují tisíce a tisíce odrůd jablek, i když experti odhadují, že počet odrůd každým rokem klesá. Přestože pěstitelé evidují kolem 7 000 tisíc druhů, v obchodech jich najdeme pouze kolem tuctu. V tomto článku vám představíme ty nejznámější, popíšeme jejich vlastnosti, a hlavně jejich využití v kuchyni na recepty s jablky, jako je například žemlovka s jablky, jablkový koláč nebo buchta s jablky.

Nákup a skladování

Oddělení ovoce a speciálně jablek nepředstavuje při našem nákupu větší zádrhel. I přesto při výběru jablek platí některá užitečná pravidla, která je dobré si zopakovat. Vyhnout se poškozeným a otlučeným jablkům se zdá být samozřejmost, ale věnujte pozornost i známkám napadení hmyzem. Pokud nejsou jablka balená, přivoňte k nim, což dneska už skoro nikdo nedělá, a jemně je stiskněte, abyste se ujistili, že mají pevnou dužinu a nejsou příliš přezrálá. Není zlato všechno, co se třpytí, a proto dokonale vypadající jablka se zářivou červenou barvou často nemají žádnou chuť.
Jablka zrají jako většina ovoce i po utržení, a tak se jejich konzistence, vůně a barva v průběhu skladování mění. Pokud je skladujete krátce, nechte je v prodyšném pytlíku v chladničce. Pokud jablek máte víc, třeba jste si je sami natrhali, tak je skladujte na chladném, suchém a temném místě. Pro jejich lepší komfort můžete jablka jednotlivě zabalit do novinového papíru. Pamatujte, že od jednoho jablka se můžou nakazit ostatní, a tak je kontrolujte, jestli vám nehnijí. Nahnilé okamžitě odstraňte.

Tepelné zpracování

Dužina oloupaných jablek ochotně hnědne. Chcete-li tomu zabránit, potřete je ihned po oloupání citronovou šťávou, nebo je ponořte do misky s okyselenou vodou citronem nebo ovocným octem. Funguje rovněž rozpustit jednu tabletu vitaminu C, ten vodu okyselí, ale chuť jablka neovlivní.
Ne všechna jablka se hodí na všechny způsoby přípravy. Jablky na vaření dosáhnete jemné a nadýchané konzistence. Dezertní jablka se hodí na ozdobu jablkových koláčů a zákusků, třeba na francouzský převrácený koláč tarte tatin.
Pro přípravu jablkového koláče doporučujeme nakrájené ovoce trochu promíchat s moukou nebo se špetkou koření. To udělejte ještě před naskládáním jablek na koláč. Mouka totiž nasaje a zahustí šťávu, které mají jablka hodně. Ta by při pečení stékala z koláče a zkazila by vám vzhled jablečného koláče.
Při výrobě domácí marmelády a džemu kombinujte jablka s jiným ovocem. Jablka totiž obsahují dost pektinu, který marmeládu výrazně zahustí. Zároveň ale nechají vyniknout chuť ostatního ovoce.
Pro jablka s výraznou chutí platí, že se výborně hodí masu, zejména ke zvěřině a vepřovému, nebo k huse či kachně. Jablka se také místo angreštu podávají k tučným rybám, jako jsou makrely nebo sledě. Výborně také pasují k červenému zelí, k celeru a červené řepě. Jsou nedílnou součástí slavného salátu Waldorf.
Oblíbená kombinace jablka a sýra se objevuje v některých tradičních národních pokrmech – rakouském jablečném a rozinkovém závinu a britském jablkovém koláči. Z jablek lze udělat super čatní. A třeba jablkový sýr zaujímá pevné místo v anglických kuchyních. Ze Spojených států pochází jablkové máslo, které je úplně fantastické.
A v neposlední řadě se z jablek i v našich zeměpisných šířkách vyrábí jablečný mošt. Obvyklé jsou také varianty s jiným ovoce, fantazii se meze přece nekladou.


Odrůda Breaburn


Tato odrůda je ze všech nejkřehčí a nejšťavnatější. Jablka Breaburn mají hladkou a světle zelenou slupku. Ta zráním červená a je potom krásně sladká. Pěstují se výhradně na jižní polokouli.

Odrůda Gala

Jablka Gala se pyšní jasně oranžovou až červenou barvou. Jsou určena k přímé konzumaci, protože jejich žlutá dužina vyniká sladkostí a šťavnatostí. A proto u této odrůdy dbejte v ještě větší míře na absolutní čerstvost!

Odrůda Golden Delicious

I Čechům notoricky známá odrůda byla v minulosti vypěstována z náhodné a neznáme sazenice ve Spojených státech. Kuželovitý tvar jablka charakterizuje kropenatě zelená barva. Ve zralém stavu je tato odrůda křupavá a voňavá. Bohužel se do našich obchodů dostávají jablka nedozrálá nebo přezrálá. Ideální míru zralosti poznáte stiskem. Nesmí být ani tvrdá, ani měkká. Hodí se k jídlu i zpracování.

Odrůda Granny Smith

Babička Smithová kdysi tuto odrůdu vypěstovala v Austrálii. A povedla se jí veliká univerzálně využitelná jablka. Na pultech obchodů je většinou najdete nedozrálá, což je oproti jiným odrůdám žádoucí. Mají nakyslou chuť, a proto se hodí na zpracování do kompotů nebo moučníků. Po uvaření výborně drží tvar.

Odrůda Jonagold

Tento druh vznikl zkřížením odrůd Jonatán a Golden Delicious. Jsou veliká, kulatá se zelenožlutou barvou a smetanově zabarvenou dužinou. Používají se k tepelné úpravě i k přímé konzumaci.

Pláňata

Divoce rostoucí pláňata mohli chroupat už pradávné civilizace. Zmínky o nich jsou staré tisíce let. Pěstují se spíše na ozdobu, v syrovém stavu bývají pro svoji kyselost nepoživatelná. Díky vysokému obsahu pektinu se ale výborně hodí k výrobě marmelád a džemů.

Jablečný závin

Jablečný závin


Super skvělý jablečný závin si oblíbí především děti, ale mlsání se mohou oddávat i naše babičky a dědečkové.


Červené zelí s jablky

Červené zelí s jablky


Červené zelí s jablky se výborně hodí k masům, jako je zvěřina nebo vepřové. Jedná se o tradiční ozkoušený recept.


Jablečný koláč

Jablečný koláč


Jablečný koláč je poměrně jednoduchý na přípravu, ale o to delší požitek je pak z konzumace jablečného koláče.


Přesnídávka z jablek

Přesnídávka z jablek


Domácí přesnídávka z jablek představuje o několik řádů zdravější variantu, než kterou můžete koupit v obchodě.


Jablečná limonáda

Jablečná limonáda


Jablečnou limonádu můžete vyrobit z jablek ne tak sladkých a levnějších. Vynikající jsou také jablečné mošty.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jablka – skladování, tepelná úprava a jejich druhy, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: jablka, skladování,, tepelná, úprava, jejich, druhy.

Kde najít informace



×