Celiakie a citlivost na lepek, aneb jak se žije zdravě bez lepku

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Poslední výzkumy ukazují, že celiakie a nesnášenlivost lepku nejsou žádné dětské choroby a mohou se rozvinout v kterémkoliv věku. Celiakie je autoimunitní onemocnění vyvolané nesnášenlivostí lepku, což je bílkovina obsažená v povrchové části obilných zrn pšenice, ječmene, žita a ovsa. Lepek obsahuje také špalda, i když v menším množství než třeba pšenice. Projevem celiakie jsou zánětlivé změny sliznice tenkého střeva a následně váhový úbytek, svalová ochablost, trvalá únava, průjmy, chudokrevnost apod. Pokud není lepek z potravy trvale odstraněn, dochází postupně k vyčerpání imunitního systému, nemoc postihuje další orgány a vznikají další komplikace, některé i velmi závažné. Jediná léčba celiakie spočívá v úplné a celoživotní bezlepkové dietě. Léky na celiakii neexistují. A když říkáme "v úplné", myslíme tím přesně to, co to znamená. Není možné jíst "trochu bezlepkově". Každá, i malá dietní chyba, je riziko pro zdraví nemocného.

Reakce na zjištění, že musíme až do konce života dodržovat bezlepkovou dietu, jsou různé. Většinu z nás asi vyděsí obava, že nedokážeme nakupovat a vařit bez lepku, a co že tedy budeme jíst? A kam se půjdeme najíst, když nebudeme chtít vařit doma? A co dovolená, školní jídelna, pobyt v nemocnici? Časem člověk zjistí, že všechny tyto situace se dnes už dají vyřešit, dnešní svět už totiž  s celiakií počítá. A vlastně je tu i jeden značně  pozitivní fakt. Na rozdíl od ostatních nemocí, my nemusíme do konce života polykat pilulky, léčíme se dietou.

Dnes už existuje spousta výrobců bezlepkových jídel, jsou speciální obchody s potravinami pro bezlepkovou dietu, a ve většině potravinových obchodních řetězců dnes najdeme oddělení s bezlepkovými produkty. Kromě toho brzy zjistíme, že většina potravin je přirozeně bezlepková. Všechno ovoce, všechna zelenina, všechny druhy masa, rýže, pohanka, olej, máslo, sádlo, vejce, luštěniny, káva, čaj, ořechy a semínka, čokoláda, koření. Prostě výběr je dostatečně velký na to, abychom i při bezlepkové dietě dodali svému tělu vše co potřebuje. Nemusíme ani oželet svá oblíbená jídla, klidně si doma připravíme milovaný vepřový řízek nebo tvarohový koláč. Jen použijeme jinou mouku, jinou strouhanku a bezlepkový prášek do pečiva.


Dá se zdravě žít bez lepku. Docela snadno, když si zvykneme nakupovat trochu jinak. A z promyšleně nakoupených potravin si uvaříme zdravá a velmi chutná jídla. Pro začátek pár inspirací z naší bezlepkové kuchařky.

Bezlepkový koláč s ovocem

Bezlepkový koláč s ovocem


Je pokaždé jiný, podle toho, které ovoce si přinesete z farmářského trhu. Nebo které se zrovna urodilo na vaší zahradě. A věřte, že rozdíl mezi tímto koláčem a koláčem z pšeničné mouky nepoznáte.


Bramborák bez lepku

Bramborák bez lepku


Pochoutka vonící česnekem vám také nemusí zůstat odepřena. Stačí použít jinou mouku. A česnek je přece zdravý.


Bezlepkový chleba

Bezlepkový chleba


Existuje spousta receptů na bezlepkový chleba. Tenhle je zvláštní použitím brambor. Doplňte ho oblíbenými semínky a chleba i jen namazaný bylinkovým máslem bude vynikající.


Bezlepkové domácí polévkové nudle

Bezlepkové domácí polévkové nudle


Ani oblíbených těstovin v polévce se při bezlepkové dietě nemusíte vzdávat. Klidně si nudle nasušte do zásoby, uložte v uzavřené nádobě do sucha a máte pro všechny masové vývary vystaráno.


Bezlepkové cizrnové karbanátky

Bezlepkové cizrnové karbanátky


Cizrna je skvělá, mnohdy neprávem trochu opomíjená luštěnina. Karbanátky z ní jsou naprosto vynikající. Kromě toho se vařená či dušená cizrna výborně hodí jako příloha k pečeným a grilovaným masům.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Celiakie a citlivost na lepek, aneb jak se žije zdravě bez lepku, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: celiakie, citlivost, lepek,, aneb, jak, žije, zdravě, bez, lepku.

Kde najít informace



×