Sdílet:

Jak na zvěřinu?

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Není maso jako maso
Připravit kuřecí a vepřové maso není složité, hovězí a skopové už je pro některé tak trochu výzva. Ale co pak zvěřina? Jak často jí doma připravujete? Pokud se na to chystáte, máme tady několik užitečných rad a tipů. Jen pro začátek do divočiny se počítá čtyřnohá zvěř a ptactvo volně žijící v přírodě. Nejdříve tu máme vysokou srstnatou nebo-li spárkatou zvěř – to je jelen, daněk a srnec. Dále pak nízkou srstnatou – to je zajíc a divoký králík. Černou srstnatou – divoké prase, červenou srstnatou – muflon, pernatou vodní – divoká husa, kachna, pernatou hrabavou – bažant.

Opracování zvěřiny
Samozřejmě první je zvěřinu stáhnout a vyvrhnout. To však zde nebudeme rozebírat. Předpokládejme, že se k vám na stůl dostala stažená zvěřina, rozdělená na jednotlivé části. Vždy je důležité svalnaté maso pečlivě odblanit ostrým, špičatým nožem. Nůž je dobré co nejvíce naostřit, poté ho jemně vpíchneme pod blánu a opatrně pomalu seřezáváme směrem dolů. Je to opravdu titěrná a pečlivá práce.

Odležení
Divoké husy a kachny musíme zpracovávat co nejdříve, ale zbytek zvěřiny je důležité nechat odležet. Zvěř, která byla odstřelena, se zavěsí za zadní nohy a nechá se 7-14dní na chladném místě o teplotě 4 stupně celsia. Maso je pak křehčí a lépe se zpracovává. Naporcované maso se může nechat odležet několik dnů ve vodě v lednici.

Špikování
Maso se může propichovat a plnit špekem či obalovat plátky slaniny a převázat provázkem. Dají se použít i stroužky česneku. Jde o to, abychom zmírnili specifickou vůni a chuť zvěřiny.


Úprava
Další postup je jen na zvážení. Někteří lidé maso po prošpikování polijí horkým máslem a nechají ještě dva dny odležet v chladu. Poté se maso vloží do pekáčku, podlije se vodou a peče. Máslo se rozteče a maso je pak jemnější. Pod maso je vhodná kořenová zelenina, cibule a aromatické bylinky jako je šalvěj, tymián nebo rozmarýn.

Všeobecně platí, že čím je maso starší, tím déle se připravuje. Je dobré jej při odležením nasolit. Vhodné koření je například – tymián, šalvěj, yzop, jalovec, nové koření, bobkový list, ale i celý pepř a majoránka. Na doplnění jsou vhodné houby, sušené švestky, ořechy či brusinky a jeřabiny. Můžeme podlévat vínem či připravovat na smetaně.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak na zvěřinu?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak na zvěřinu?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, zvěřinu?.

Kde najít informace



×