Jarní počasí nás inspiruje k tomu, pozvat si jaro i do bytu

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Konec mrazivých a šedivých rán, konec mlhavých plískanic přes den, odložíme kabáty a péřovky a začneme se chystat na jaro. Už je to ve vzduchu, jaro se nezastavitelně blíží a my kromě obvyklého vymetení pavučin, mytí oken a jiných jarních prací, chceme i doma cítit tu svěží jarní náladu. A tak si zdobíme byt zelenými větvičkami, jarními květinami, věnci z proutí, rozkvetlým zlatým deštěm (tedy vlastně zlaticí). A za hned dveřmi jsou Velikonoce se všemi těmi vajíčky, zajíčky, ovečkami, housaty a kuřaty. Taky pomlázka je potřeba, nejlépe upletená z čerstvého vrbového proutí a alespoň z osmi. A čokoláda. Ta je dnes určitě součástí velikonoc. Čokoládové figurky a čokoládová vejce pro koledníky.

Ale asi nejdůležitější součástí velikonoční koledy jsou přece jenom doma uvařená a nabarvená vajíčka. Barvy si můžeme koupit, ale můžeme svoje koledníky podarovat vajíčky obarvenými v čaji, cibulových slupkách, v kávě (hnědá), v červeném víně nebo v odvaru z červené řepy (červená), v kurkumě (žlutá), v petrželi (zelená). A pak můžeme do barvy ostrým nožíkem vyškrabávat ornamenty nebo velikonoční přání. Ti zručnější si mohou vyzkoušet barvení s voskem nebo s voskovkami. Vypadá to složitě, ale poradí si s tím i větší děti. Nebo můžeme syrová vajíčka vyfouknout a vyrobit si bílé kraslice, navléknout je na barevné stužky a pověsit na jarní zelené větvičky do vázy.

S přípravami na jarní svátky bychom měli začít tak dva týdny předem, abychom nebyli ve stresu, že na něco zapomeneme. Taky promyslíme sváteční velikonoční menu, protože i to má svá pravidla a zažité tradice. Jistě i vy udržujete některé staré zvyky z domova a tak je patřičná příprava namístě. Z těch tradičních velikonočních jídel jmenujme alespoň ty nejznámější. Velikonoční beránek, velikonoční mazanec, velikonoční nádivka, pečené maso jehněčí, kůzlečí nebo telecí, jidáše nebo pučálka. Jistě jich znáte mnohem víc, i krajově se velikonoční jídelníček dost často liší. Většinou se u všech těchhle receptů hojně používají mladé zelené bylinky, jako je petržel nebo kopřivy či špenát, jejich součástí jsou mnohdy luštěniny, houby nebo škvarky. A samozřejmě vejce.


Ať už dodržujeme všechny velikonoční tradice od Škaredé středy, přes Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu, Boží hod velikonoční až k Velikonočnímu pondělí, nebo si jen užíváme volné sváteční dny, přicházející jaro, prodlužující se den, více světla a tepla nám všem jenom prospěje. Radostné a spokojené velikonoce!

Velikonoční nádivka

Velikonoční nádivka


Bez nádivky plné jarních bylinek by to prostě nešlo.


Velikonoční  beránek

Velikonoční beránek


To je naprostá nutnost, velikonoční beránek na našem stole nesmí chybět.


Velikonoční mazanec bez lepku

Velikonoční mazanec bez lepku


I ti co nesnáší lepek, si mohou dopřát velikonoční speciality. A mazanec k odpolední kávě je nejlepší.


Velikonoční vajíčková pomazánka

Velikonoční vajíčková pomazánka


Vajíček budeme mít jistě jako obvykle dost. A vajíčkovou pomazánku máme rádi.


Velikonoční jidáše

Velikonoční jidáše


Leckde nechybí na slavnostním stole. Jsou totiž tradičním velikonočním pečivem.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jarní počasí nás inspiruje k tomu, pozvat si jaro i do bytu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: jarní, počasí, nás, inspiruje, tomu,, pozvat, jaro, bytu.

Kde najít informace



×