Sezona svařeného vína startuje. Vyzkoušejte alkoholickou i nealko variantu!

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Zahřát zkřehlé tělo teplým voňavým svařeným vínem je prostě lebeda. Tento nápoj patří ve střední Evropě především k období adventu a Vánoc, které brzy nastane. Prozradíme vám, jak připravit co nejlepší domácí "svařák" a pár zajímavostí k tomu.

Nápoj s tradicí

Nápad svařit víno s kořením není žádnou novinkou. V minulosti se přidáním bylinného odvaru do nápoje maskovala jeho nízká kvalita. Koření se do vína přidávalo také z důvodu delší doby upotřebitelnosti a pro lepší uchovávání. Například v době antického Řecka a Říma bylo popíjení kořeněného vína značně populární a z tohoto období pocházejí i první recepty. Ve středověku nápoj nebyl jen zdrojem slasti, ale hlavně úlevy, používal se totiž jako medicína

Tradice víno zahřívat i obohacovat o koření se udržela po staletí, a díky čilému obchodování po Evropě se časem rozšířila i za hranice Řecka a Říma. Také v Čechách se těší svařené víno velké oblibě a k zimě a Vánocům tento nápoj prostě patří. 

Jaké víno se hodí pro svařák

K přípravě typického vánočního nápoje lze použít červené i bílé víno. Kdo sáhne po červeném, měl by volit kvalitní mok, který je spíše polosuchý či suchý. Ideální jsou odrůdy jako Pinot noir nebo například Merlot. 


Svařák z bílého vína sice není tak tradiční, ale i on si časem získal své fanoušky. Je o něco lehčí než jeho červený kolega, má vyšší obsah kyselin a ovocnější chuť, což může být příjemné zpestření. K přípravě svařeného vína se hodí například odrůdy Müller Thurgau, Pinot grigio nebo ryzlinky.

Základní koření

Asi každý má svou vyhraněnou chuť svařáku a trefit se do vkusu všech, není při jeho přípravě snadné. Jisté však je, že mezi základní koření, které se do nápoje přidává, patří hřebíček, celá skořice, a dále anýz a kardamom. Fantazii se však meze nekladou, a proto lze do vína přihodit i vanilkový lusk, badyán, muškátový květ, citronovou nebo pomerančovou kůru, kuličky červeného pepře, nového koření nebo třeba kousek zázvoru a pár rozinek.

Slazení

Jako základní sladidlo se používá cukr, ten však se nahradit medem, sirupem z agáve, čekankovým sirupem nebo třeba troškou portského, které dodá nápoji luxusní šmak. Dosladit a ozvláštnit můžeme svařák také nejrůznějšími marmeládami (např. pomerančovou nebo z lesních plodů). 

Recept na alkoholický svařák

Potřebujeme: 1 l kvalitního červeného vína, 3 celé skořice, 10 hřebíčků, 4 - 6 lžic cukru (nebo jiného sladidla), kůru z jednoho citronu nebo pomeranče, anýz a kardamom (lze vynechat).

Postup: do hrnce nalijeme víno, přidáme zbytek ingrediencí včetně cukru a směs zahříváme. Pozor, nesmí se vařit, jinak by z ní vyprchal alkohol. Svařák několik minut zahříváme a dle potřeby ho můžeme dosladit. Pak už ho jen stačí přecedit přes síto, nalévat do sklenic a podávat. 


Nealko svařák

Potřebujeme: 300 ml ovocného čaje, 300 ml jablečného džusu (nebo mix jablečného a třešňového), 1 pomeranč, 5 ks hřebíčku, celou skořice.

Postup: do hrnce nalijeme ovocný čaj, džus, přidáme koření a nakrájené kousky pomeranče. Směs zahřejeme a kdo chce, může nápoj ještě trochu osladit, ale není to vůbec nutné. Z hotového nápoje vytáhneme koření a podáváme.  




Svařené víno s pomerančem

Svařené víno s pomerančem


Typický nápoj pro vánoční období zahřeje na těle i na duši.


Vaječňák - vánoční vaječný likér

Vaječňák - vánoční vaječný likér


Nejen svařené víno, ale také vaječný koňak je typickým nápojem pro advent a Vánoce.


Tradiční česká vánočka

Tradiční česká vánočka


Co by byly Vánoce bez vánočky! Namazaná máslem je prostě dokonalá.


Vánoční punč

Vánoční punč


Další skvělý nápoj typický pro zimní období. Voňavý punč pozvedne náladu v sychravém počasí.


Horký punč bez alkoholu

Horký punč bez alkoholu


Zahřívací nápoj nemusí obsahovat alkohol. I bez něj může skvěle chutnat!



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Sezona svařeného vína startuje. Vyzkoušejte alkoholickou i nealko variantu!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace



×