Pěstujte si vitamíny za oknem i v zimě

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Celou zimu a začátek jara nás pronásledují virózy, chřipky, doprovázené často rýmou, kašlem, celkovou slabostí a únavou. Jednou z příčin toho, že jim podlehneme, je i naše oslabená imunita, nedostatek vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Abychom těmto nemocem předešli, nebo alespoň oslabili jejich průběh, potřebujeme dodat svému organizmu tyto pro zdraví velmi důležité látky. Samozřejmě si můžeme pomoci léky, nebo různými potravinovými doplňky z lékárny, ale úplně nejlepší je získat je snadno tím, že si doma na okně v květináči nebo v truhlíku vypěstujeme léčivé bylinky, i když období pro jejich pěstování na zahrádce nebo na balkoně je ještě v nedohlednu.

Jak je to snadné, nenáročné na váš čas a s viditelnými výsledky už během několika dnů, to poznáte sami, když to vyzkoušíte ve své vlastní kuchyni.

Jednou z nejrychleji vypěstovaných bylin je asi řeřicha. Nepotřebujete ani substrát, stačí jen voda, nebo navlhčená vata, do které nasypete semínka a během 3 až 4 dnů můžete začít sklízet klíčky, které jsou mimochodem také velmi zdravé. A pokud si pár dní ještě počkáte, budete moci stříhat a konzumovat už vzrostlé bylinky. Klidně stačí, když si svěžími zelenými lístečky posypete chleba s máslem, můžete je ale přidat i do polévky, do pomazánky, do salátů, nebo si jimi jen tak posypat vařené brambory nebo obloženou mísu. Řeřicha má výrazné aroma a její lístky mají chuť podobnou ředkvičce. Obsahuje spoustu vitamínu C, protože ho ale při tepelném zpracování ztrácí, je lepší ji konzumovat za syrova.

Podobným způsobem, někdy vysetím do substrátu, si můžete vypěstovat mnohé další byliny, nejčastěji pěstované jsou bazalka, meduňka, máta, rozmarýn, oregano, koriandr, libeček, saturejka, estragon, pažitka, petrželka a mnohé další. Bylinky vyžadují pravidelnou zálivku, ale dejte pozor na přelití, i když se vám zdá povrch substrátu suchý, u kořínků může být ještě hodně vlhko. Při zalévání nikdy nepolévejte lístky, ale přímo substrát. Pro dobrý růst všech bylinek je velmi důležitý dostatek světla. Nejlépe jim bude u okna, na parapetu apod. Pokud nemáte tuto možnost, můžete si pro ně pořídit speciální osvětlení. Ale alespoň jedno okno s dostatkem přímého světla doma jistě najdete.


Teplota, ve které vám budou dobře růst, je okolo 17 stupňů. Také je důležité bylinky pravidelně zastřihovat, nenechat je příliš rozbujet. Přitom spodní lístky na stoncích ponecháváme, protože podporují celkový růst. Některé bylinky, například máta a bazalka preferují spíše stín, ne přímé slunce. Slunečné místo zase vyžaduje třeba meduňka, pažitka, oregano, koriandr.

A kromě toho, že si vypěstujete malou lékárnu, s kterou můžete podpořit svou oslabenou imunitu, přímo doma, svěží zelené rostlinky vám zpříjemní interiér a přinesou do vašeho domova záblesk jara, i když za okny ještě fouká studený zimní vítr.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Pěstujte si vitamíny za oknem i v zimě, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Pěstujte si vitamíny za oknem i v zimě.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: pěstujte, vitamíny, oknem, zimě.

Kde najít informace



×