Čarodějnice, Filipojakubská nebo Valpuržina noc je dnes už spíše oslavou jara, než svátkem s dávnými pohanskými kořeny.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Noc z 30. dubna na 1. května má mnoho významů a několik názvů. Kořeny má až v keltském svátku Beltain. V tento den Keltové zapalovali ohně, jakožto symboly nového života, plodnosti a životodárného Slunce. Oheň měl také očistnou sílu, měl chránit stáda, která se po dlouhé zimě vyváděla na pastvu. V tuto noc se údajně spojily síly plodnosti s přírodou a zemí, byla také považována za zvlášť vhodnou ke zplození dítěte.

Křesťanská církev ale hlásala jinou morálku a tyto rituály odsuzovala. V liturgickém kalendáři se 1. května oslavoval den, kdy byla vysvěcena bazilika s ostatky apoštolů Filipa a Jakuba. Odtud pak zlidověl název Filipojakubská noc.

Valpurga z německého kláštera byla zase patronkou šestinedělek a dětí, světice, která chránila před pohanskými rituály. Název Valpuržina noc zlidověl hlavně v Německu.

Lidé věřili, že v tuto noc létají čarodějnice na košťatech, slétávají se na sabat vedený samotným Ďáblem, kvůli všelijakým nečistým kouzlům a praktikám. Báli se, že jim zlé síly uhranou dobytek a na kopcích zapálenými ohni se je snažili odehnat.


Tento zvyk se ale během let dočkal i mnohých zákazů. Třeba za druhé světové války byl zakázán kvůli zatemnění, v období komunistického režimu u nás byly snahy tento svátek pojmenovat jako „vatry míru“, takže v mnohých městech a vesnicích zanikl. Také v některých suchých letech se zapalování ohňů zakazovalo kvůli nebezpečí požárů.

Současná podoba „pálení čarodějnic“ se od původní už podstatně liší. Místo večerem ochranných rituálů se stal tento svátek společenskou a zábavnou událostí. Ve městech i na vesnicích se konají různé organizované akce, komerční i sousedská a přátelská setkání. Zapalují se ohně a leckde v nich i hoří loutka představující čarodějnici, tento zvyk se stále zachoval. Hlavně tam, kde oslavy probíhají s dětmi, se opékají špekáčky na ohni. Dospělí zase většinou dají přednost dobrým nápojům.

V každém případě by o tomto svátku už opravdu mělo přijít jaro a z toho se nejspíš radují všichni.

 


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Čarodějnice, Filipojakubská nebo Valpuržina noc je dnes už spíše oslavou jara, než svátkem s dávnými pohanskými kořeny. , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace



×