Je kysané zelí opravdu tak zdravé?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Kysané zelí se právem řadí mezi superpotraviny. A to hlavně pro svůj vysoký obsah železa, vitamínu C, vitamínu K a vlákniny. Kromě toho obsahuje spoustu minerálů, hořčík, zinek, vápník apod. Naopak neobsahuje téměř žádný tuk, takže patří mezi nízkokalorické potraviny. Díky tomu, že obsahuje probiotika, je opravdovým darem pro naše střeva a trávení vůbec. Příznivě působí na střevní mikroflóru a pomáhá předcházet zácpě. Prospívá i našim kostem a díky draslíku pomáhá snižovat krevní tlak. Obsahuje také hodně vlákniny, kterou naše tělo potřebuje. Posiluje náš imunitní systém. Šťáva z kysaného zelí nám může pomoci s mastnou nebo problematickou pletí. Je toho hodně, v čem nám kysané zelí prospívá.

Nejzdravější je syrové kysané zelí. Připravujeme z něho často různé saláty za studena. Někdy ho ještě kombinujeme s červenou řepou, s čerstvým koprem, nebo s nastrouhaným křenem.

Ale naše kuchyně zná i spoustu skvělých receptů na jídla obsahující kysané zelí tepelně upravené. A to nejen knedlíky s vepřovým masem a se zelím. Je jich mnohem víc.

Konzervování zelí kvašením (fermentací) sahá velmi daleko do minulosti, a našli bychom ho jistě už i u starých Řeků a Římanů. Kysané zelí je dnes oblíbenou potravinou nejen v české kuchyni, používá se v kuchyních v severní, východní a střední Evropě, v Asii, v Rusku, v některých částech Kanady, Chile, USA a Číny.


Připravuje se z hlávek červeného a bílého zelí. Dnes do něho někteří výrobci často přidávají chemické konzervanty, nebo ho sterilují teplem, což ničí dobré bakterie. Proto je lepší vyhledávat zelí nepasterizované, vyrobené bez octa. Také není vůbec složité připravit si podle snadného receptu kysané zelí doma. Potřebujete k tomu pouze zelí, sůl a velký hrnec, nejlépe keramický. Můžete k zelí přidat i jinou zeleninu, někdo dává cibuli, někdo třeba mrkev. V chladu vám takto konzervované zelí vydrží dlouho a můžete mít po celý rok přísun důležitých vitamínů, což uvítáte hlavně v chladném období roku, kdy není na trhu mnoho čerstvé zeleniny a ovoce. A také nezapomínejte, že je nepoměrně levnější.

Měli bychom mít ale na paměti, že kysané zelí obsahuje sůl, a nadměrná konzumace, díky vysokému obsahu sodíku, může zvyšovat krevní tlak. Je to prostě jako se vším, preferujte vyvážený jídelníček, a ani s konzumací kysaného zelí to nepřehánějte. Ale rozhodně na něj nezapomínejme a občas si kvalitní syrové kysané zelí dopřejme.

Salát z kysaného zelí, jablek a křenu

Salát z kysaného zelí, jablek a křenu


Rychlý a pikantní salát s dalšími zdravými surovinami nám dodá spoustu potřebných minerálů a vitamínů. Jednoduché, zdravé a levné jídlo.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Je kysané zelí opravdu tak zdravé?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Je kysané zelí opravdu tak zdravé?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: kysané, zelí, opravdu, tak, zdravé?.

Kde najít informace



×