Pozor na původ česneku! Ne každý „český“ je skutečně český

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

V českých obchodech se dějí záhady. Jako tomu je česnekem, který je označený jako český. Svízel spočívá v tom, že „českého“ česneku se za rok prodá násobně víc, než se na našich polích a zahrádkách vypěstuje v celkovém množství. Něco tady prostě nesedí. Prodávat celoročně tuzemský česnek je prostě nemožné. S největší pravděpodobností za tím stojí velká poptávka po lokálních potravinách, což si obchodníci více než dobře uvědomují. Proto se za české produkty vydávají i takové, které to k nám měli lán světa. A týká se to samozřejmě i česneku.

Čísla nesedí

V maloobchodní síti můžete pořídit česnek označovaný jako český téměř po celý rok. Jenže na pultech je tak nabízeného česneku mnohonásobně více, než by ve skutečnosti být mělo. Čísla hovoří jasnou řečí. Spotřeba česneku v České republice se pohybuje mezi 10 až 12 tisíci tunami, zatímco roční produkce této potraviny představuje zhruba 10 procent z této spotřeby. U nás tak vypěstujeme kolem jednoho tisíce tuny česneku. A jak jste si mohli sami v obchodech všimnout, jako český česnek není označený každý desátý produkt, ale každý třetí či čtvrtý. To znamená, že část česneku prodávaného jako český ve skutečnosti z tuzemských zdrojů nepochází.

Odkud tedy česnek je?

Je logické, že česnek označovaný jako český musí být vypěstován v České republice. Jenže často jde o francouzské odrůdy česneku. Děje se tak proto, že francouzští zemědělci mohou přijímat dotace na pěstování česneku až ve výši 3 eura na kilo. Tím se jejich produkce notně zlevňuje a činí ji konkurenceschopnější.
U pěstování česneku se navíc uplatňují triky, s kterými jsme se mohli setkat například u jahod. Trik spočívá v tom, že pěstitel vykáže původ česneku v ČR, protože jej na nějakém menším pozemku pěstuje. Problém je v nepřímé úměře velikosti tohoto pozemku a reálným objemem prodeje z produkce tohoto pozemku. Jednoduše – takové množství česneku není možné na daném místě vypěstovat. Tyto informace jsou však koncovému zákazníkovi, tedy nám, zatajeny. Producenti česneku dokonce nemají povinnost uvádět odrůdu česneku, který si kupujeme.

Odrůdy česneku

Uvádění odrůd by nepochybně přispělo k lepší orientaci zákazníků a zjištění, jestli česnek pochází, nebo nepochází z ČR. A zrovna naše republika patří k předním šlechtitelským zemím, i díky pěstiteli Janu Kozákovi. Ten už vyšlechtil 21 odrůd a celých 15 je stále v prodeji, další odrůdy česneku jsou ve vývoji. Všechna tato čísla znamenají, že Jan Kozák vytvořil nejvíc česnekových odrůd v Evropě. Mezi nejfrekventovanější odrůdy česneku s počítají Bjetin, Lukan a Slavin II. Na pultech tuzemských obchodů se velmi často můžete setkat s odrůdou Dukát, která se ale do ČR již řadu desítek let pouze dováží.
Kdybyste měli zájem, tak víc informací zjistíte na webu cesnek.cz.


Hanácký paličák

I přes svůj název odrůda česneku Hanácký paličák nepochází z Moravy. Svůj původ má v Rusku. I přesto ale tento název není prý zavádějící. Není to jediná nejasnost v původu odrůd. Vystopovat původ česneku, abyste měli jistotu, že jde o český česnek, vyžaduje detektivní vlohy. Podle zmíněného Jana Kozáka je neúčinnější cestou kupovat česnek přímo od drobných českých pěstitelů. Heslo „najdi si svého česnekáře“ může mít například podobu prodeje ze dvora nebo přes plot. Jedině v tom případě máte stoprocentní jistotu, že to je český česnek.

Ten má také specifickou chuť, kterou český člověk tak nějak očekává a zná ji. Většina českého česneku je chuťově výraznější, ale i u nás se najdou odrůdy, které tak palčivé nejsou – třeba odrůda Blanin II. Nutno podotknout, že smyslová hodnocení česneku jsou leckdy zavádějící, protože nejsou měřítkem samotné kvality této potraviny.

Na český česnek si musíte počkat

Důvodem, proč nejde nakupovat český česnek během celého roku, je ten, že v České republice se česnek prakticky vůbec nepěstuje ve sklenících. Takže skutečně český česnek lze do maloobchodní sítě dodávat pouze od dubna. V zimních měsících by v obchodech žádný český česnek být neměl. Je to proto, že skladování česneku není nic jednoduchého. Potřebujete jej uchovávat alespoň v -2 stupních Celsia a takových skladů je v ČR nedostatek. Pokud není česnek takto uchováván, hrozí mu napadení roztoči a dalšími škůdci. To znamená, že skutečný v Česku vypěstovaný česnek je do dubna vyprodaný a na pultech se objevují pod označením „český“ jeho zahraniční kolegové.

Česneková pomazánka

Česneková pomazánka


Bezvadnou příležitostí jak zúročit česnek je tento recept na česnekovou pomazánku.


Hovězí na česneku

Hovězí na česneku


Recept na hovězí na česneku se hodí jako vydatný oběd na celý víkend.


Česneková polévka se sýrem

Česneková polévka se sýrem


Nesmíme zapomenout na klasiku, která si zakládá na použití česneku. Je to recept na česnečku.


Česnekový chléb

Česnekový chléb


Pro ty, co rádi doma upečený chleba, jsme připravili recept na česnekový chléb.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Pozor na původ česneku! Ne každý „český“ je skutečně český, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: pozor, původ, česneku!, každý, „český“, skutečně, český.

Kde najít informace



×