Velikonoční tvoření

Hana R.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. My se ale dnes podíváme na nenáboženské velikonoční tradice, protože velikonoce jsou také oslavovány jako svátky jara, jsou spojené s rašící přírodou, s novými žlutými kuřátky, housaty, jehňaty a mláďaty vůbec. Pučící stromy a keře, pomalu se zelenající tráva, slunce, které zase začíná hřát. To se nám líbí, přicházející jaro v nás evokuje nové začátky a pro tohle všechno máme velikonoce rádi.

Jednou z pěkných českých velikonočních tradic je hodování. Velikonoční pečeně, velikonoční nádivka, mazanec, velikonoční beránek, vaječný salát, vajíčková pomazánka, velikonoční jidáše, to všechno jsou klasická jídla, která si připravujeme právě o velikonocích. Používáme k tomu spoustu čerstvých zelených bylinek, vypěstovaných třeba doma v truhlíku, nebo si natrháme na zahradě mladé kopřivové listy.

Jedním z tradičních symbolů velikonoc je barvení vajec. Bez pomlázky, koledníků, pištících děvčat, vykupujících se barevnými vajíčky, by velikonoce nebyly velikonocemi. Krásně malovaná vejce jsou prostě nutností pro dívky, stejně tak jako dobře upletená pomlázka z vrbového proutí a samozřejmě koleda pro chlapce . Co třeba tahle?

Hody, hody doprovody,
dejte vejce malovaný!


Nedáte-li malovaný,
dejte aspoň bílý,
slepička vám snese jiný,
za pecí v koutku,
na vrbovým proutku…..

Barvení vajec:

Samozřejmě, domácí vejce jsou domácí vejce, ale většina z nás se musí spokojit s kupovanými. Lepší na barvení a zdobení jsou bílá, ale i hnědá vejce můžeme bez obav použít. Vajíčka nejprve uvaříme. Důkladně je očistíme a ponoříme do studené vody. Vodu přivedeme k varu a vaříme 10 minut. Pak vejce vyjmeme a ihned je ochladíme ve studené vodě. Zastavíme tak vaření a vejce se budou dobře loupat.

Dnes koupíme v obchodech barvy na vejce i s podrobným návodem, takže uvařená vejce obarvíme spolehlivě na jakoukoliv barvu si zamaneme.

Můžeme ale obarvit vajíčka jinými, přírodními cestami.

Nahnědo obarvíme vajíčka v cibulových slupkách. K tomu použijeme dobře omytá, ale syrová vejce a vaříme je 10 minut ve vodě, do které jsme zároveň přidali cibulové slupky. Je jich potřeba hodně, takže si je můžeme průběžně sušit předem. Do vody můžeme nasypat i špetku soli, mělo by to zabránit popraskání vajec.

Krásně žluté barvy vajíček dosáhneme obarvením v nálevu, který získáme povařením mleté kurkumy, lžičky octa a špetky soli ve vodě.

Chceme-li mít zelená vejce, obarvíme je povařením ve vodě s trochou špenátových listů, soli a octa.

Červená vejce zase získáme obarvením v červeném víně, někdo s úspěchem používá červenou řepu.

Příprava kraslic:

Jednou z překrásných velikonočních dekorací jsou kraslice. Není složité si je vyrobit i doma. Klidně do toho můžeme zapojit děti a jejich fantazii. Nejprve si musíme připravit a vyfouknout vajíčka. Stačí k tomu sklenička a ostré nůžky. A samozřejmě syrové a dobře očištěné vejce. Na obou koncích vajíčka uděláme nůžkami malou dírku a současně propíchneme i vaječnou blanku. A teď už jen foukáme a foukáme a druhou dírkou odtéká vnitřek vajíčka do připravené skleničky. V této době pečení najdou vyfouknuté žloutky i bílky samozřejmě spoustu uplatnění. Vyfouknuté vajíčko můžeme navléknout na špejli a dále zdobit. Malovat je můžeme vodovkami, fixem či pastelkami, můžeme je pomazat lepidlem a obalit například v máku nebo v jiných semenech, nebo v barevném posypu pro cukráře. Umíme-li háčkovat, můžeme kraslicím uháčkovat čepičky. Můžeme kraslice polepit kousky látky, protáhnout jimi stužku a zavěsit je na dekoraci z větviček stromů či keřů. Přírodní dekoraci si připravíme třeba jednoduchým převázáním vejce stužkou nebo obyčejným provázkem a přidáním snítky zelené bylinky nebo větvičky. Takto ozdobená vejce naskládáme do proutěné misky. Možností je nekonečně mnoho a můžeme tu uplatnit své vlastní jedinečné nápady.

Z bílých kraslic si můžeme také například vyrobit krásný velikonoční věnec, když je všechny spojíme do kruhu protažením stužky. Mezi jednotlivé kraslice pak uvážeme barevné mašle, nebo odstřižky látek, kousky plsti, podle toho co máme doma a co se nám líbí.

Velikonoční osení:

Barevná vajíčka, uložená do něžně zeleného „obilíčka“ v dekorativní keramické míse, jsou tím správným dekoračním prvkem, který nesmí chybět. Kromě nízké keramické nádoby potřebujeme trochu zahradnického substrátu a hrst obilí (ječmen, pšenice). Měli bychom obilí zasít tak 3 týdny předem. Pravidelně zaléváme a v pokojové teplotě a na světle necháme obilí vyrůst. Pokud jsme nezaseli včas, můžeme si zelený trávníček připravit z řeřichy nebo z čočky. Tam to trvá jen přibližně týden, než zeleň vyrazí z půdy. A pak už si jen svěže zelené osení ozdobíme barevnými vajíčky, nebo třeba houfem kuřátek.

Šlehání vrbovými proutky je často spojováno s novou silou probouzející se přírody a s jejím předáváním na člověka. Velikonoce jsou svátky veselé, plné dávných tradic a radovánek. Hostíme se navzájem dobrým jídlem a pitím, užíváme si tohle vítání jara společně s rodinou a přáteli. Radujeme se, protože po té nekonečné studené zimě je jaro konečně tady.

Odkazy na tématické stránky

Velikonoce na Wikipedii

Recepty na Velikonoce


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Velikonoční tvoření, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Velikonoční tvoření.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: velikonoční, tvoření.

Kde najít informace



×