10 nejlepších českých foodblogů, které by vám neměly uniknout

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Trend psaní o jídle a sdílení gastronomických zážitků má pravděpodobně původ v ustáleném slovním spojení – jíš očima. Popularita foodblogů, facebookových a instagramových účtů to jenom potvrzuje, a tak i my u nás v českém kotlíku se vezeme na vlně rozmachu různých webů o jídle, za nimiž povětšinou stojí amatérští nadšenci.
V tomto článku vám představíme 10 nejlepších foodblogů u nás. Všechny si zaslouží vaši pozornost, což platí i o těch ostatních, které se do našeho výběru nevešly, protože na českém internetu lze najít spoustu stránek o receptech, jídle a cestování.
Téměř všechny blogy spojuje několik zajímavých věcí. Až například na pana Cuketku jde výhradně o ženy nebo v případě P&G foodies o páry. Všichni o sobě tvrdí, že nejsou profesionály v oboru, nejsou kuchaři v pravém slova smyslu, nejsou odborníci, ale že si svoji lásku k jídlu přenesli z dětství nebo z cest po cizích krajích. I proto je součástí mnoha foodblogů sekce o cestování. S tím souvisí další věc. Čeští foodblogeři rádi kombinují českou kuchyni, v níž vyrostli, s nějakou mezinárodní kuchyní, která je bezprostředně inspirovala. A nakonec, všechny foodblogy vynikají špičkovými fotografiemi a originálním grafickým zpracováním.

Kuchařka pro dceru

Autorka blogu Kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová se podle svých slov k vaření dostala jednoduchým, ale důvtipným způsobem. Položila si totiž otázky, na které kuchařské knihy nedávaly odpověď. Například jak horká je středně rozpálená trouba, nebo jak dlouho se dusí maso doměkka, nebo jakou barvu by jídlo mělo mít, když je dozlatova. A https://www.kucharkaprodceru.cz/ všechny tyto otázky a odpovědi zohledňuje. Projevuje se to tím, že Kuchařka pro dceru, potažmo její autorka klade důraz na postup přípravy a na výběr surovin. To je odlišné od ostatních blogů, které kladou důraz hlavně na fotky dobře vypadajícího jídla a postupy a fígle přípravy odbudou několika málo větami.
Jako úspěšná foodblogerka vydala Jana Florentýna Zatloukalová i pět kuchařských knih – Kuchařka pro dceru, Vánoční kuchařka pro dceru, Hovory s řezníkem, Snídaně u Florentýny a Večeře u Florentýny. Všechny se staly hned po vydání bestsellery. A není divu. V tom nejlepším slova smyslu jde o jednoduché, obyčejné a normální užitečné informace o jídle a gastronomii. Kuchařku pro dceru je možné s klidným svědomím doporučit jak začínajícím, tak pokročilým kuchtíkům.

Kitchenette

Foodblog Kitchenette doslova přetéká informacemi, které jsou navíc zabalené do opravdu líbivého hávu v podobě vymazlených fotek. Markéta Pavleje, autorka a strůjkyně celého webu, se ve vaření a jídle inspirovala u svých babiček a maminky. Babičky mají nepřímo zásluhu na tom, že se blog https://kitchenette.cz/ věnuje přírodním surovinám a zapomenutým postupům. Jedna z nich mistrně ovládala pečení, druhá starou českou klasiku, jako jsou třeba chlupaté knedlíky, buchty nebo zvěřinu, notabene když dědeček ještě chodil jako myslivec po lese s flintou. Maminka paní Pavleje zase zapříčinila, že se autorka nebojí nikterak experimentovat a spojovat mezinárodní kuchyně do originálních a osobitých chutí a vůní. Všemu tomu ale kralují fotky, z nichž čiší dobrá nálada a pohoda přesně ve stylu Jamieho Olivera. Foodblog Kitchenette je pastvou pro oči.
Vedle práce na blogu vydala autorka i svoji první knihu, která dostala název Kitchenette – rok v kuchyni a kterou můžete vedle spousty dalších věcí koupit na jejím e-shopu.

Coolinářka

Coolinářka je web Svatavy Vaškové z Hradce Králové, a ona sama o sobě říká, že je to blázen… blázen do jídla. Její blog nepoučuje, nepeskuje ani direktivně neučí. Coolinářka naopak inspiruje a podněcuje kuchařky a kuchaře k lepším „výkonům“. Rychle, jednoduše, kvalitně a dostupně – tak by se dal charakterizovat její styl, který podtrhují neotřelé fotografie focené podle stylu dark food photography. Však také Svatava Vašková lektoruje kurzy, na kterých se lidé učí fotit jídlo. Coolinářka rovněž jako úspěšná blogerka vydala pár knih plných receptů, fotografií a zlepšováků – Krásné vánoce, Tak chutná hygge, Vánoční kuchařka pro kluky a holky a Coolinářka – testováno na rodině.
Recepty na jídlo jsou přehledně rozdělené do několika kategorií jako třeba malá jídla, saláty, sladká jídla a dezerty, zeleninová jídla nebo recepty za masa. Za každou kategorií se skrývají originální a hlavně uvařené a osvědčené recepty, které ale podle nás vynikají jednoduchostí a dostupností přesně tak, jak si to autorka foodblogu https://www.coolinarka.cz/ přála na začátku své kariéry.


Pan Cuketka

Foodblog Pan Cuketka přináší do zejména ženského prostředí mužský akcent. Takže zde najdete recepty na pořádné kusy masa a hodně grilování, jako například grilovaný steak a kotlety, což se jinde moc nenosí. Martin Kuciel z Ostravy patří k průkopníkům blogování o jídle u nás. Jako jeden z prvních začal psát o jídle ze svého laického pohledu, který je, jak se později s rozmachem dalších blogů o jídle ukázalo, velmi potřebný a velmi populární. Po tomto přístupu k jídlu je prostě hlad. Recepty na jídlo jsou zařazené do běžných kategorií. Co však odlišuje web https://www.cuketka.cz/ od ostatních, je přítomnost videoreceptů u každého jídla. Muselo to dát hodně práce, ale výsledek stojí za to, neboť jde o velmi užitečný nástroj. Nás však dostala kategorie skromná kuchyně, v níž najdete recepty na jídla do 30 korun za porci. Přitom jde o super pokrmy – smažená treska, bryndzové halušky, domácí bramborové noky, langoše, hrášková polévka a další. U každého jídla je uvedená cena a budete koukat, co všechno lze uvařit za tak málo peněz. Levně, nikoliv lacině. Tleskáme!

My Cooking Diary

My Cooking Diary je u domácího publika velice oblíbený blog, který je psaný hravou a vtipnou formou inteligentní a otevřené mladé dívky. Na instagramu My Cooking Diary sleduje rekordní počet lidí, a to i díky příběhům z jejích cest. K vaření se blogerka dostala už v mládí, když opustila rodné hnízdo a začala bydlet sama. Rychle zjistila, že bez pořádného jídla to nepůjde, a tak se i za pomoci své maminky naučila vařit. Prvotní výtvory dávala na facebook, kde získávala čím dál víc pozitivních ohlasů. A když během cesty do jihovýchodní Asie vystřelila sledovanost jejího instagramového účtu do nečekaných výšin, rozhodla se založit si blog - https://www.mycookingdiary.cz/. Nejdřív šlo o českou klasiku jako recept na knedlo vepřo zelo, recept na svíčkovou, recept na guláš a tak podobně. Přehozením kormidla se ale z těchto vod dostala více k mezinárodní kuchyni, a tak na jejím blogu My Cooking Diary najdete ozvuky thajské a vůbec asijské kuchyně, indické kuchyně a jiných. K naší radosti však autorka nezanevřela i na klasiky klasik, jako je například recept na pečené kuře nebo recept na švestkové knedlíky. Postupy na vaření jsou napsány poctivě a vše pěkně ilustrují a doplňují její vlastní fotografie.

Cukrfree

Cukrfree, jak název tohoto blogu napovídá, jde blog o jídle bez cukru. A má to své opravdu relevantní důvody, kterým lze bezezbytku rozumět. Autorka blogu Cukrfree v mládí trpěla střídavě bulimií a anorexií, přičemž její váhá kolísala v rozmezí 42 kilo až 84 kilo. A to už je opravdu nápor na organismus. Když autorce Cukrfree - https://cukrfree.cz/ - Janině Černé došlo, že to tak dál nejde, odcestovala do Austrálie, kde se poprvé seznámila s celou kulturou potravin bez cukru. Spočítala si, že konzumací kupovaných jídel, která jsou „bez cukru“, denně spořádá 56 kostek cukru. Ze svého jídelníčku ho tedy vyřadila a o své zkušenosti se podělila s ostatními. Blog a zdravá, vyrovnaná žena byly na světě.
Cukrfree se také pustilo do osvěty v podobě devítitýdenního on-line programu na zbavení se závislosti na cukru a vyváženého stravování. Na webu najdete spousty upečených dobrot, v nichž prostě cukr chybí, ale i nechybí. Recept na dort a podobná jídla jsou doprovozena kvalitními fotografiemi. Rovněž existuje e-shop Cukrfree, na němž najdete potravinové doplňky, kuchařské knihy nebo třeba kosmetiku.

Mamachef

Blog Mamachef vytváří mladá maminka Martina Hladjuk a je plný mateřské lásky, tipů na cestování a také samozřejmě skvělých jídel. Autorka při svých vysokoškolských studiích strávila nějaký čas v západní Evropě, a když se vrátila do Čech, zakotvila v Praze. Pomalu sákla nejrůznější podněty a vlivy z gastronomie, která ji vždycky zajímala. Po účasti v kuchařské soutěži Masterchef a absolvování několika kurzů se rozhodla pro svůj vlastní blog. Zaplaťpánbůh.
Kategorie recept na jídlo obsahuje opravdu mnoho položek, a tak si musí vybrat opravdu každý. Najdete v nich například i příkrmy pro miminka. Nikdy bychom si nemysleli, že taková „obyčejná“ věc, jako je recept na pečené kuře, může být tak barevný a zábavný. Nebo recept na zelňačku autorka vylepší sušenými švestkami. A tak by se dalo pokračovat. Vedle tipů, doporučení a receptů na skvělá jídla, blog http://mamachef.cz/ nabízí i články a povídání z cest a různé rady ohledně mateřství a výživy kojenců – pro mladé a nezkušené maminky k nezaplacení.

Cooking with Šůša

Vtipný název Cooking with Šůša vymyslela mladá žena Michaela Šupáková. Její web o jídle je jednoduchý a docela přehledný. Všechny recepty na jídlo se vám ukážou na jedné stránce, a tak si jimi můžete jednoduše listovat a vybírat. Na své si přijde opravdu každý, neboť zde najdete recepty od jednohubek přes nejrůznější jídla podávaná během dne až po vydatné večeře. Všechny recepty jsou samozřejmě dělané z kvalitních a dostupných surovin a s ohledem za zdravou výživu. Každý recept na jídlo je ilustrován kvalitní detailní fotkou, až se vám bude zdát, že se umu a kreativitě Šůši nemůžete vyrovnat. (Nestahovat však kalhoty před brodem!) Jako oblíbené suroviny pro vaření autorka uvádí kari, cizrnu, kokos a skořici. Takže ten, kdo má stejně jako ona rád tyto věci, nechť zavítá na blog Cooking with Šůša a začne svoji kuchařskou dráhu.
Vedle receptů stránka http://cookingwithsusa.blogspot.com/ nabízí i pár článků pro dlouhou chvíli a potom také sekci, v níž svým čtenářům doporučuje své oblíbené kuchařské knihy.

P&G foodies

P&G foodies získalo v roce 2019 cenu pro nejlepší český foodblog a není to náhoda. Stojí za ním Gábi a Petr, kteří si postupem času, tak jak šli životem, uvědomili, že jídlo je zásadním faktorem ovlivňující stav těla a lidskou psychiku. Prim na P&G foodies hrají recepty bez lepku, ale kategorií tam najdete o mnoho víc. Řazení receptů je velmi, ale velmi praktické, protože při výběru můžete zohledňovat typ jídla, čas na přípravu, rozhodovat se podle dietnosti a také podle sezonnosti potravin. Skvělé je, že i přes důraz na hledisko zdraví, na https://www.pgfoodies.com/ najdete i recept na hamburger, recept na steak s cibulí nebo recept na fazole. Na své si samozřejmě přijdou i milovníci pečených dobrot a sladkých letních pohlazení.
Výborné jsou články o cestování, v nichž se třeba podíváte do nejvýše položené vesnice v Evropě. Všechno je samozřejmě nahlíženo optikou jídla a nadšení z objevování nových chutí a stravovacích zvyklostí.
Oproti ostatním food blogům se lidé na P&G foodies pustili i do služby rozvoz hotových jídel a otevřeli si bistro v Praze Karlíně, takže nic nebrání tomu ochutnat něco z jejich kouzel, jako by se nechumelilo.

Zásadně zdravě

Autorka food blogu Zásadně zdravě Jana o sobě vtipně a přesně říká, že je nutriční gastronomka. Ve skutečnosti je profesionální kuchařkou a výživovou poradkyní, což zní dneska už pomalu pejorativně. Svoje postřehy z kuchyně sdílí na internetu už od roku 2011, kdy začala s webem Jakorycbicka.cz. Během let autorka posbírala mnoho ocenění v soutěži food blog roku v různých kategoriích. Recepty na jídlo má na https://www.zasadnezdrave.cz/ krásně zpracované se skvělými fotografiemi, takže začnete jíst vlastně už v okamžiku četby receptu. Že kombinovat českou a mezinárodní kuchyň není blbost, ví každé malé dítě, ovšem paní Jana to dovedla takřka k dokonalosti. Její recept na kimči lívance nebo recept na svíčkovou s celozrnným knedlíkem nebo vánoční kapr s asijskou omáčkou jsou prostě fantastickými jídly, o kterých je záhodno přemýšlet a z kterých je záhodno si brát inspiraci. Nebo třeba nápad na recept na krémové brynzoto s koprem je prostě neodolatelný.
Vedle vlastních gastronomických kouzel vede také kurzy vaření, kde se můžete naučit vařit třeba korejskou nebo vietnamskou kuchyni s prvky domácí české kuchyně. A jako správná foodblogerka vydala i svoji kuchařku Gastrokroužek.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k 10 nejlepších českých foodblogů, které by vám neměly uniknout, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: nejlepších, českých, foodblogů,, které, vám, neměly, uniknout.

Kde najít informace



×