Babí léto kolem nás a co to vlastně je

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli


Babí léto je podle meteorologů v našich končinách zpravidla období mezi koncem září a začátkem října. Je to doba, kdy bývají velké rozdíly mezi nočními a denními teplotami. Ty denní se pohybují kolem dvaceti stupňů i více, a ty noční kolem deseti, mnohdy ale mohou klesnout až k nule. Babí léto bývá také nezřídka provázeno ranními mlhami. Toto období nás připravuje na přechod od teplého letního počasí ke studené zimě. Podle statistik se objevuje mezi 21. zářím a 2. říjnem. Je to období astronomického začátku podzimu, doby, kdy sluneční paprsky dopadají kolmo na rovník. Za příhodné astronomické a povětrnostní konstelace se může babí léto protáhnout i na několik týdnů. Také ale nemusí nastat vůbec. Tak tomu bylo například v roce 2010.

Doprostřed babího léta spadá svátek sv. Václava, proto ho naše babičky někdy nazývaly létem svatého Václava. Někteří znalci tvrdí, že název babí léto je odvozen od Plejád, kterým se říká Baby a které se právě začínají objevovat na noční obloze. Někteří zase název spojují s poletujícími pavučinkami, které vypadají jak šedé babské vlasy. V každém případě je babí léto vyvrcholením teplého období roku, a také se velmi výrazně projevuje v přírodě. Ta se totiž začíná intenzivně připravovat na zimu. Dozrávají poslední plody malin, ostružin, ořechů, jablek a hrušek. Listí na stromech se zbarvuje do jásavých podzimních barev a začíná opadávat. Vegetační období v rostlinné říši končí. Hejna stěhovavých ptáků zamíří do teplejších krajů. Další zvěř si připravuje zásoby na dlouhou a studenou zimu.

Babímu létu předchází tzv. Mariánské léto, což je období kolem svátku sv. Marie. Přináší ho k nám tlaková výše spolu s teplým jižním prouděním. Bývá malá oblačnost a letní teploty, které mohou dosáhnot i teplot tropických, což v posledních letech vůbec nebývá výjimkou.

Astronomický podzim na naší polokouli v roce 2019 podle astronomů nastane 23. září v 9 hodin a 50 minut dopoledne. V tento den bude slunce vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. A den bude stejně dlouhý jako noc, proto toto datum známe jako podzimní rovnodennost.


Také my lidé se v této době začínáme připravovat na zimu. Bude méně denního světla, což někteří citliví jedinci dost nelibě nesou. Začneme se chránit před studenými rány a zahalujeme se do kabátů, bund, teplých šál. I deštníky začnou být našimi častými společníky. Prochladlé ruce skryjeme do rukavic a na hlavu si natáhneme teplou čepici. Ale můžeme se také začít těšit na zimu, na sníh a to mrazivé jiskření. Když budeme mít smůlu a v našem městě bude jen ta zima, ale po bílé sněhové nadílce ani památky, prostě si za tou bílou zimou někam dojedeme. Alespoň na víkendy, nebo ti šťastnější na zimní dovolenou. Protože zima na horách je kouzelná, a to nejen pro milovníky zimních sportů. A čerstvý vzduch našemu zdraví také jen prospěje.

Každé roční období má něco do sebe. Každé je jedinečné svým způsobem. A tohle střídání ročních dob je vlastně pro nás velkým darem. Stačí se jen dobře vybavit vším, co je třeba, abychom každou roční dobu aktivně a co nejlépe prožili, než nám zase uteče. Hezké babí léto.

 


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Babí léto kolem nás a co to vlastně je, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Babí léto kolem nás a co to vlastně je.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: babí, léto, kolem, nás, vlastně.

Kde najít informace



×