Není vejce jako vejce. Vyznáte se?

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

V mnoha kulturách platí vejce za symbol života a plodnosti. V kuchyni patří slepičí vajíčko k základním používaným potravinám, je také nezbytnou rekvizitou velikonočních svátků, které se nezadržitelně blíží. Vajec je k dostání v obchodech několik druhů, jak se v nich vyznat?

Vedle mléka jsou vejce jednou z nejcennějších živočišných složek našeho jídelníčku. Jsou bohaté na výživné bílkoviny, esenciální aminokyseliny i mastné kyseliny. Obsahují také vitamíny skupiny B, vitamín D, K, A a E. Ve vajíčkách nalezneme také minerální látky jako draslík, fluor, železo a další. Vejcím je však často vyčítán obsah cholesterolu, který ucpává cévy. Na tuto potravinu si proto musejí dát pozor ti, kterým hrozí riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Lékaři doporučují konzumaci 4 vajec týdně, Světová zdravotnická federace je o něco benevolentnější a limit 10 kusů týdně vidí jako ideální.  

Značky a jak se v nich vyznat

Každé vajíčko má na sobě změť písmen a čísel, která toho na první pohled příliš nevypovídají. Když však víte, co hledat, prozradí o potravině její původ i způsob chovu nosnic.

První číslo na vejci informuje o tom, z jakého chovu produkt pochází:


1 – slepice jsou chované ve volném výběhu, 2 – nosnice jsou z halového chovu, 3 – zde jsou slepičky chovány v kleci, 0 – značí ekologický chov.

Druhý znak na vejci označuje zemi původu potraviny:

CZ – tato vejce jsou od nás, z České republiky, DE – vajíčka k nám doputovala z Německa, PL – vejce jsou od polských sousedů.

Za označením země původu následuje řádka čísel, podle níž lze dohledat konkrétní chov, odkud byla vejce pořízena.

Pozor! Kód země na krabičce se může lišit od znaku na vajíčku. Tato situace může nastat tehdy, když je třídírna vajec v jiné zemi než samotný chov.  Na obalu také zpravidla nalezneme písmena S, M, L či XL, která označují velikost vajíček.

Co je třeba hlídat a jak vejce skladovat

Minimální trvanlivost vajec je dle norem maximálně 28 dní po snášce. Prodávat se smějí nejpozději sedm dní před uplynutí této lhůty.

Vejce je třeba uchovávat při nekolísavé teplotě, která by měla být v rozmezí od 5 do 18 °C. Výkyvy teplot nedělají potravině dobře a urychlují její kažení. Vajíčka uchováváme ideálně v zadní části lednice, ne ve dveřích, kde by byly vystaveny častým změnám teplot.

Velikonoční vejce

Ke svátkům jara neodmyslitelně patří nabarvená vajíčka, která často slouží jako dekorace na stůl. Pokud uvařená vejce leží jako ozdoba v ošatce déle než jeden den, nejsou zcela bezpečná pro konzumaci. Teplem se jejich spotřebitelnost rapidně zkracuje a vystavená vejce je proto dobré sníst ještě týž den. V lednici vydrží nabarvené výtvory v pohodě jeden týden.

Zdroj: statnisprava.cz

Míchaná vejce

Míchaná vejce


Oblíbený způsob úpravy vajec, který se hodí jako první pokrm dne.


Skotská vejce  s kari majonézou

Skotská vejce s kari majonézou


Vejce jsou populární napříč kulturami. Jak je připravují ve Skotsku?


Vaječný salát s domácí majonézou

Vaječný salát s domácí majonézou


Vajíčka jsou oblíbenou přísadou také do salátů. V kombinaci s doma vyrobenou majonézou vytvoří lahodnou kombinaci, která chutná s čerstvým pečivem.


Velikonoční vaječná tlačenka

Velikonoční vaječná tlačenka


Svátky jara a vejce prostě patří dohromady! Vyzkoušejte tlačenku, jejíž základ tvoří vajíčka.


Vaječný koláč se spoustou zeleniny

Vaječný koláč se spoustou zeleniny


Vejce jsou jednou ze základních surovin i při pečení, a to sladkých i slaných pokrmů.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Není vejce jako vejce. Vyznáte se? , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Není vejce jako vejce. Vyznáte se? .
Nebo hledejte podobné podle části názvu: není, vejce, jako, vejce., vyznáte, se?.

Kde najít informace



×