Masopustní koblížky pro mlsné jazýčky

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Doba masopustní vrcholí. Období rejů masek, zabijaček a všeobecného veselí se uzavře v úterý 21. února. Vše se opět zklidní a křesťané se začnou připravovat na Velikonoce. Kdo si chce užít maškarní průvody a masopustní divočinu na vlastní kůži, má nyní poslední šanci.

Tradice, které stojí za to dodržovat

masopustem nebo fašankem, jak se mu také přezdívá, je spojeno mnoho zvyklostí. Závěr masopustu se často krajově liší, ať už v typech či počtu masek. Symboliku z dob pohanských lze nalézt například v tradičních vesnických obchůzkách, které byly a dodnes jsou plné tanců, zpěvu a scének. Za pomoci určených rituálů měly přinést prosperitu a blahobyt obci i jejím obyvatelům, včetně těch zvířecích.

O maškarním úterý masopust vrcholí a o půlnoci se tradičně pochovávala basa. Tím bylo dáno jasně najevo, že zábavě je konec a nastává čas předvelikonočního půstu. Doba postní letos odstartuje Popeleční středou, která letos připadá na 22. února a střídmě se bude jíst až do 6. dubna, kdy se slaví Zelený čtvrtek.

Ještě než si křesťané začnou odepírat maso a laskominy, bylo třeba se důkladně posilnit. Součástí masopustu je proto také spousta dobrého jídla. Zmínit lze například masité, zabijačkové pokrmy a zkrátka nepřijdou ani milovníci sladkého.


Masopustní koblížky

Smažené hrudky kynutého těsta bývaly o fašanku mimo jiné součástí výslužky a připravovaly se i v plněných variantách. Ať naplněné či bez náplně, koblížky chutnají skvěle a vyzkoušet je stojí za to nejen o masopustu. Jak na to?

Tradiční recept

Potřebné ingredience: 500 g hladké mouky, 250 ml mléka, 30 g čerstvého droždí, 3 – 4 žloutky, 50 g másla, 50 g krupicového cukru, špetka soli, dvě lžíce rumu, olej, přepuštěné máslo nebo sádlo na smažení, marmeláda na plnění (lze vynechat), moučkový cukr na posyp

Postup:

1. Mléko jemně zahřejeme v rendlíku, přidáme k němu cukr a do nádoby rozdrobíme droždí. Přisypeme půl lžíce mouky, obsah rendlíku rozmícháme a nádobu zakryjeme utěrkou. Na teplém místě necháme vzejít kvásek.

2. V rozpuštěném (ale ne horkém) másle rozšleháme žloutky, zbylý cukr a rum. Kvásek vylijeme do větší mísy, přidáme žloutkovou směs a postupně vmícháme mouku se solí. Ingredience spojíme a těsto hněteme tak dlouho, dokud se přestane lepit na okraje nádoby. Pak těsto lehce pomoučíme, mísu zakryjeme a na řadu přijde kynutí. Na teplém místě necháme těsto kynout tak dlouho, dokud nezdvojnásobí svůj objem.

3. Vykynuté těsto rozválíme na pomoučené podložce na silnější plát a vykrájíme z něj kolečka. Kdo se rozhodne pro variantu plněnou marmeládou má dvě možnosti. Může jedno kolečko uprostřed potřít marmeládou a druhým ho přiklopit. Nebo koblihu z boku naplnit injekční stříkačkou až po osmažení.

4. Koblihy smažíme z obou stran v hrnci s vyšším okrajem v dostatečném množství tuku. Hotové kousky ukládáme na papírovou utěrku, která odsaje přebytečný tuk. Koblížky podáváme posypané cukrem.

Rychlé smažené koblížky

Rychlé smažené koblížky


Další z variant sice nedietních, zato tak chutných koblížků.


Karlovarský knedlík

Karlovarský knedlík


Skvělá příloha ze západních Čech, která skvěle doplní masité pokrmy s omáčkou.


Domácí vaječný koňak

Domácí vaječný koňak


Nejen o Vánocích, i o masopustu a Velikonocích "vaječňák" prostě chutná nejlépe.


Červené zelí s jablky

Červené zelí s jablky


Je zdravé, chutné a v syrové i dušené variantě skvěle doplní nejen zabijačkové pokrmy.


Koblížky sypané skořicí

Koblížky sypané skořicí


Když koblížky osmažíte na přepuštěném másle nebo sádle, dostanou extra chuť navíc. Pak už je stačí jen posypat skořicovým cukrem a nikdo jim neodolá.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Masopustní koblížky pro mlsné jazýčky, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Masopustní koblížky pro mlsné jazýčky.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: masopustní, koblížky, pro, mlsné, jazýčky.

Kde najít informace



×